
DSP Jazyky a kultura Číny a Japonska
Charakteristika studijního oboru
Studijní obor navazuje na magisterský typ studia čínské a japonské filologie. Jeho účelem je prohloubit vzdělání studenta v oboru jazyků a kultury Číny a Japonska a připravit ho na samostatnou vědeckou činnost. Nadstandardní znalosti o kultuře těchto regionů a jazyková vybavenost jsou provázány se zkušenostmi v oblasti metodologie a psaní odborných textů, pedagogickou praxí a vědecko-výzkumnou zkušeností. Podmínkou absolvování je pedagogická praxe v bakalářském a magisterském SP, publikační činnost a vystoupení na vědeckých konferencích. Získané schopnosti a znalosti student zúročí ve své disertační práci, zabývající se jazykovědnou, literárněvědnou či kulturní tématikou zvoleného regionu, eventuálně s interdisciplinárním přesahem do dalších oborů.
Do studijního Jazyky a kultura Číny a Japonska může být přijat pouze absolvent s úplným vysokoškolským vzděláním na úrovni Mgr. v oborech úzce souvisejících s problematikou kultury Číny či Japonska (např. čínská filologie, japonská filologie, kulturní antropologie, kulturální studia, politologie, apod.). Další podmínkou pro přijetí je znalost čínského nebo japonského jazyka (doložená SZZK nebo platným certifikátem HSK či JLPT) a anglického jazyka. Další jazyk (zejména regionu) je výhodou.
Absolvent studijního oboru Jazyky a kultura Číny a Japonska patří mezi vysoce kvalifikované odborníky se schopností analyzovat a řešit komplexní problémy interkulturních vazeb a vnímat komplexně komunikačně-kulturní kontext uvedených zemí. Je schopen samostatného řešení badatelských i projektových úkolů i zapojení se do týmové práce. Je kvalitně připraven k aktivní komunikaci nejméně ve dvou cizích jazycích. Svůj budoucí profil může posluchač doktorského studia ovlivnit volbou tématu disertační práce.
Oborová rada
Předseda OR:
Prof. Zdenka ŠVARCOVÁ, Dr.
Složení OR:
Doc. PhDr. Luboš BĚLKA, CSc.
Prof. Janka BENICKÁ, M. A., Ph.D.
Prof. PhDr. Dušan LUŽNÝ, Dr.
Doc. Lucie OLIVOVÁ, Ph.D., DSc.
Prof. Martin SLOBODNÍK, Ph.D.
Lic.Theol., Dr. Phil., doc. Jozsef SZAKOS
Doc. Ing. Jan SÝKORA, M. A., Ph.D.
doc. David UHER, PhD
Tajemník OR:
doc. David UHER, PhD
Koordinátor studijních záležitostí:
Mgr. Tereza Slaměníková, Ph.D.
Přijímací řízení
Uchazeči o doktorské studium si podávají přihlášku ke studiu v souladu s fakultními instrukcemi: www.ff.upol.cz/skupiny/zajemcum-o-studium/doktorske-studium-phd/prijimaci-rizeni/
Jako součást přihlášky ke studiu musí student předložit kvalitně zpracovaný projekt disertační práce a odborný životopis včetně seznamu svých dosavadních publikovaných výstupů. Přijímací řízení probíhá formou ústního pohovoru, v jehož průběhu uchazeč prezentuje svůj badatelské záměr a zodpoví položené otázky.
Informace pro studenty doktorského studia 2016/2017
· Informace pro studenty doktorského studia 2016/2017 (přiložený soubor)
· Individuální studijní plán (zde)
· Studijní plán oboru Jazyky a kultura Číny a Japonska (zde)
· Průvodce studiem DSP zde
Informace pro studenty doktorského studia 2015/2016
· Informace pro studenty doktorského studia 2015/2016 (přiložený soubor)
· Individuální studijní plán (zde)
· Studijní plán oboru Jazyky a kultura Číny a Japonska (zde)
· Průvodce studiem DSP zde
Informace k doktorskému studiu na stránkách UP:
https://www.ff.upol.cz/studenti/studium/doktorske-studium/
Seznam doktorandů:
Interní:
Mgr. Petra Cabišová
Mgr. Vlastimil Dobečka
Mgr. Kristýna Han
Mgr. Hana Kloutvorová
Mgr. Michaela Kováčová
Mgr. Veronika Meravá
Mgr. Chang Wei-xuan
Mgr. Jiří Kužel
Mgr. Martin Schir
Mgr. Václav Štefek