Historie asijských studií na Univerzitě Palackého v Olomouci

S Olomoucí je spojeno působení moravského jezuity a misionáře na čínském císařském dvoře Karla Slavíčka (1678-1735). Na univerzitě vyučoval matematiku a hebrejštinu, od roku 1713 jako její profesor.

Po válce byla sinologie vůbec poprvé v Československu ustanovena jako samostatný studijní obor na Univerzitě Palackého. Sinologie a indologie se na její filozofické fakultě začaly vyučovat v roce 1946. Podnět k založení obou oborů vzešel ze zájmu rektora univerzity Josefa Ludvíka Fischera o čínskou a indickou filozofii. Orientalistické obory začaly být na UP pěstovány především díky pražským externím učitelům indologu profesoru Vincenci Lesnému (1882-1953) a sinologu profesoru Jaroslavu Průškovi (1906-1980). Ten do Olomouce přivedl svého žáka Augustina Paláta (1923-2016), který zde pak vedl sinologické přednášky i semináře. Na začátku padesátých let však byli učitelé nešetrným zásahem tehdejšího vedení univerzity do organizace studia přinuceni přesunout obor do Prahy.

Z podnětu profesora Josefa Jařaba, tehdejšího rektora UP, byly v roce 1991 zahájeny přípravy ke znovuzřízení oboru čínská filologie, jejichž realizace se ujal vedoucí Katedry romanistiky FF UP profesor Jiří Černý a v září 1993 byl obor jako součást nově vzniklého Kabinetu Dálného východu při katedře romanistiky za významné podpory docentky Lucie Olivové otevřen. Nový obor japonská filologie zaštítila dr. Alice Kraemerová a dr. Pavel Flanderka. V říjnu 1994 začal na oboru čínská filologie vyučovat Oldřich Švarný,který byl v roce 1998 na FF UP jmenován docentem a o dva roky později profesorem.

V roce 2002 byl Kabinet Dálného východu přejmenován na Katedru asijských studií v čele s docentem Davidem Uhrem, který ji vedl až do srpna 2014. Mezi roky 2014 a 2016 vedla katedru dr. Ivona Barešová.

ČínštinaJaponštinaChinetAsian EthnicityKAS na FacebookuStuduj čínštinuStuduj japonštinuStuduj korejštinuStuduj indonéštinu
Aktualizováno: 16. 12. 16, vytvořeno: 12. 4. 11,

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo: